streda, 29. júna 2016

Jerome Klapka Jerome: TRAJA MUŽI V ČLNE (...o psovi nehovoriac...x)

Táto knižka od spisovateľa so vskutku netradičným menom pochádza z roku 1889 a je to dielko, na ktorom sa skutočne dá dosýta zasmiať, pochopiť ním anglický humor, ktorý je skutočne veľmi suchý a práve v tejto knižke aj príjemne hravý a láskavý. Knihu by som zaradila k tým, ktoré proste "pohladia dušu", čím je práve výnimočná. No a samozrejme ešte dobou a hlavnými hrdinami, ktorými sú traja starí mládenci 19. storočia, ktorí sa rozhodnú, že ich letná dovolenka bude strašne moc "dobrodružná" a tak naložia psa Montmorencyho a idú veslovať proti prúdu Temže.
Kniha nám ponúka nespočetné množstvo skutočne vtipných príhod a to nielen z veslárskych problémov, ale aj z toho ako priatelia spomínajú na celkom iné príhody (napríklad na deň, keď zobrali na vodu upišťané dámy xD) a popritom tiež ponúka milý obraz niekdajších zábaviek staro-mladých švihákov a celkovo ľudí inej doby (nezabudnuteľná scéna - Hystéria v Záhradnom Labyrinte xD).
Ale nezabudnuteľných scén tam je veľa, naši traja kamaráti sú totiž strašne nešikovní veslári a dostávajú sa do situácií, na ktorých sa proste nedá nesmiať a čítať si ich znova a znova.
Ja osobne napríklad nikdy nezabudnem aj na obraz "Labute" xD, keď jedného z nich, po tom, čo strávil nejaký čas v člne sám, našli schúleného sa a trasúceho, pričom zo seba dokázal dostať iba: "...labute..."
Neskôr vysvitlo, že ho prišla strašne drzo otravovať nejaká labuť a on ju rovnako drzo odohnal. Chvíľu bol pokoj, ale na to sa oná labuť vrátila s celým svojim kŕdľom a potom nasledoval skutočne zábavný opis obrovského a vraj "krvavého" boja, kedy ho labute (na čele tamtá labuť tuším aj so svojím druhom) napadli a on chudák zobral do ruky veslo a doslova bojoval o vlastný život. Skutočne nadmieru preháňal, ako mu išlo kvôli bielym krásavcom o holý krk a niektoré pobil rovno tam a iné odišli umrieť inde, zatiaľ čo on sám skončil na pokraji už spomenutého nervového zrútenia, ktoré sa ako tak uvoľnilo práve dramatickým výdychom: "...labute..."
Nuž, viac už spoilerovať nebudem, iba chcem pripomenúť, že ak si chcete niekto naozaj oddýchnuť a s úsmevom nerozmýšľať pri vlastne veľmi inteligentnej anglickej literatúre, tak Traja Muži v Člne vás naozaj ochotne zabavia.

P.S. - Dielo vraj vzniklo tak, že pôvodne malo byť iba veslárskym sprievodcom po Temži, ale v časopise Jeromovi odporučili, aby sa skôr zameral na vlastné vtipné zážitky.... a zo Sprievodcu sa stala Kniha ;).obr.
https://sk.pinterest.com/pin/442337994624704317/

2 komentáre:

  1. Rozhodla som sa, že si začnem každý mesiac kupovať jednu knihu. A keďže teta vlastní celkom slušnú zbierku kníh..tak o čítanie nemám núdzu. Ale chcem, aby tie knihy, čo si kúpim boli "iné" ako ja čítavam.. A toto je úplne iný žáner, takže hneď po vytipovanom cestopise siaham po tejto..Znie to super :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Krásne predsavzatie :-)...Jerome sa ti urcite bude páčiť a zároveň je to aj klasika, čiže naozaj kvalitný zážitok ;-)

      Odstrániť